ترکیهسفر

آب و هوای استانبول

آب و هوای استانبول در طول سال

شهر استانبول یکی از مهم ترین شهرهای ترکیه محسوب می شود که از لحاظ جنبه های مختلف اقتصادی، تجاری و تاریخی اهمیت زیادی در منطقه دارد. استانبول از نظر موقعیت جغرافیایی در مرز مشترک قاره اروپا و آسیا قرار گرفته است. در قسمت غربی استانبول، اروپا و در بخش شرقی آن، آسیا قرار دارد. شهر استانبول بر روی خط منطقه آناتولی واقع شده است.

استانبول در همسایگی دریای مرمره، خلیج بسفر و منطقه گلدن هورن قرار گرفته است. این سه منطقه، از منابع دریایی و آبی ترکیه محسوب می شوند و نقش مهمی در تغییرات آب و هوایی شهر استانبول ایفا می کنند.

آب و هوای استانبول تا حد زیادی تحت تأثیر شرایط دریای مدیترانه قرار دارد. جریان های دریایی، باد و طوفان و پدیده های هواشناسی که با دریای مدیترانه در ارتباط است، بر روی آب و هوای این شهر اثر فرآوان می گذارد. بسیاری از مناطقی که در مجاورت دریای مدیترانه قرار دارند، آب و هوای معتدلی را تجربه می کنند؛ اما در مورد شهر استانبول این اوضاع کمی متفادت است. تابستان های استانبول تقریباً گرم و خشک است و فصل زمستان در این شهر معتدل و در برخی از روزها، بسیار سرد و یخبندان است.

به دلیل مجاورت استانبول با سواحل دریایی، میزان رطوبت هوا در این شهر بسیار بالا است. در فصل زمستان تقریباً تمام روزهای ماه، مه آلود هستند. بارش باران در این شهر در مقایسه با سایر مناطق بالاتر است. حداکثر دمای هوا در روزهای زمستانی در حدود ۷ تا ۹ درجه سانتی گراد می باشد. فصل تابستان در استانبول تقریباً خشک ترین ماه ها را در پی خواهد داشت. بادهای نسبتاً شدید در استانبول می وزند. در برخی موارد در فصل تابستان، در استانبول بارندگی رخ می دهد.

شرایط آب و هوای مدیترانه ای استانبول چگونه است؟

 

آّ و هوای استانبول

آب و هوای مدیترانه ای، یکی از انواع آب و هوا است که در برخی از مناطق کره زمین مشاهده می شود. شهرهای حوزه دریای مدیترانه دارای آب و هوای مدیترانه ای هستند. آب و هوای مدیترانه ای در واقع نوعی از اقلیم نیمه گرمسیری محسوب می شود. کشور ترکیه و به ویژه استانبول در این منطقه آب و هوایی قرار گرفته است.

استانبول در تماس با حجم زیادی از آب های مدیترانه ای قرار دارد، به همین دلیل دمای هوای استانبول به طور کلی معتدل است. در این شهر اختلاف بین حداقل و حداکثر درجه حرارت هوا در طول روز و در فصل های مختلف، مقدار زیادی نیست. در فصل زمستان، فقط ر چند روز دمای هوای به زیر نقطه انجماد می رسد. در فصل تابستان نیز در برخی از روزها، هوا تا حد زیادی گرم و خشک می باشد.

به دلیل تأثیرپذیری استانبول از آب و هوای دریای مدیترانه و مرمره، پوشش های گیاهی در این منطقه متنوع است. انواع درخت ها و گیاهانی که در این منطقه از ترکیه رشد می کنند باید در برابر خشکی هوا در تابستان و سرمای شدید زمستان مقاومت خوبی داشته باشند. گیاهان این منطقه با شرایط استانبول سازگار شده اند. درختان همیشه سبز مانند کاج و سرو، درختان خزان پذیر مانند شاه بلوط و چنار، بوته ها مانند تیره نعناعیان، درختان میوه مانند زیتون، لیمو، گردو و انگور و گیاهان دارویی نظیر آویشن در این منطقه آب و هوایی از کره زمین بسیار خوب رشد می کنند.

بهترین زمان برای مسافرت به استانبول چه موقع از سال است؟

 

آب و هوای زمستان استانبول
Istanbul, Turkey 18 February 2008 – View of a snow-covered Blue Mosque, Istanbul. The Blue Mosque was built from 1610-1619 under Sultan Ahmed I. beside the Hagia Sophia on the site of the Great Palace of Byzantium, separated only by a small park. With the unusual number of six minarets and a great cascade of domes and semi-domes, which billow heavenward towards the mosque’s great dome, the Blue Mosque is a worthy pendant to the Hagia Sophia. The interior is of great beauty and grandeur and surprises with its bright atmosphere. Numerous stained glass windows as well as domes and semi-domes surrounding the main dome create a charming play of light and give the walls an amazing transparency. The walls are decorated with an abundance of marvellous tiles and precious materials, its name however the Blue Mosque didn’t get because of the blue tiles but because of the elaborate painted decors. Istanbul, historically Byzantium and later Constantinople, is Turkey’s most populous city , and its cultural and financial center.
Photo: EZEQUIEL SCAGNETTI / PHOTOSHELTER

دمای هوا در استانبول متغیر است؛ توریست هایی که قصد سفر به این شهر را دارند، اغلب برنامه ریزی می کنند تا در بهترین ایام سال در استانبول اقامت داشته باشند. بهترین زمان سفر به استانبول موقعی است که هوا نه بسیار گرم و خشک و نه بسیار سرد باشد. در واقع در فصل بهار و پاییز، بهترین زمان مسافرت به این شهر است.

ماه مارس تا سپتامبر، یعنی در واقع در ماه های اسفند تا اردیبهشت و شهریور تا آذرماه، بهترین زمان برای مسافرت به استانبول خواهد بود. دمای هوا در این ایام سال در حدود ۱۵ تا ۲۰ درجه سانتیگراد می باشد و شرایط آب و هوایی در حد مطلوب قرار دارد. از طرف دیگر، قیمت هتل ها و مراکز اقامتی نیز در این ماه ها مناسب تر از سایر ایام سال است. بیشترین تعداد جذب توریست در شهر استانبول در ماه های آوریل، می و ژوئن است. در دو ماه اکتبر و نوامبر، میزان بارندگی در استانبول افزایش می یابد. در این دو ماه، فصل پاییز در استانبول آغاز می شود.

هوای استانبول در ژوئن و آگوست، شرجی، گرم و دارای رطوبت زیاد است. در این موقع از سال، اکثر هتل های این شهر جای خالی برای پذیرش مسافران ندارند. میانگین دمای هوا در فصل تابستان، ۲۷ درجه سانتی گراد تعیین شده است.

بهترین زمان آب و هوای استانبول

نتیجه گیری:

تمام ایام سال برای مسافرت به استانبول مناسب است؛ این انتخاب به سلیقه شما بستگی دارد که به کدام شرایط آب و هوایی علاقه مند هستید.

اگر به هوای مطبوع و نسیم های خنک و لذت بخش دریایی علاقه دارید، در فصل بهار به استانبول مسافرت کنید.

اگر عاشق قدم زدن زیر باران هستید بهتر است در آغاز فصل پاییز به این شهر سفر کنید. بارش های باران پاییزی در استانبول بسیار زیبا و تماشایی است.

اگر می توانید به خوبی در برابر گرما و رطوبت زیاد هوا مقاومت کنید و اگر به حمام آفتاب علاقه دارید، پیششنهاد می کنیم در فصل تابستان به استانبول سفر کنید.

اگر به ورزش های زمستانی و برف و یخبندان علاقه دارید، باید در فصل زمستان به استانبول مسافرت کنید. در زمستان، سراسر استانبول از برف پوشیده می شود؛ قیمت هتل ها و مراکز خرید ارزان تر است و مناظر طبیعت، چشم نواز و لذت بخش هستند.

 


بوم نقاشی
برچسب ها
مشاهده بیشتر

مدیریت

سایت ترکیش یار زمینه بررسی و ارتباط مستقیم شما را با شرکت ها و خدمات دهنده های مختلف در کشور ترکیه فراهم میکند که با کمترین هزینه بیشترین بازدهی را داشته باشید

نوشته های مشابه

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of
بستن
بستن