املاک

راهنمایی خرید خانه در استانبول

نکاتی که قبل از خرید خانه در استانبول باید بدانید

قبل از خرید خانه در استانبول دانستن بعضی نکات بسیار مهم است که به نظر نویسنده مطلب بهتر است قبل از اقدام به خرید مدتی را در ترکیه و شهر استانبول زندگی کنید و سپس اقدام به خرید ملک و سرمایه گذاری نمایید

 

بدون داشتن اطلاعات لازم در مورد محله های ترکیه و مناطق مختلف مسکونی و شرایط متفاوت زندگی در محله های مختلف آن ، امکان خرید ایده آل با توجه به سرمایه شما بسیار ضعیف است و ریسک بزرگی به حساب می آید

فرض کنید از شهرستان قصد خرید خانه در تهران را دارید و میخواهید با جند تلفن و آگهی اینترنتی ملکی را در تهران بخرید ، با اینکه در کشور خودتان و همزبانان خود و احیانا چند دوست و آشنا همراه خواهید بود ، ولی با توجه به تغییرات قیمت شدید در مناطق مختلف تهران و شهرک ها و محله های اطراف تهران ممکن است با مبغ کم صاحب خانه شوید و مدعی هم شوید که در تهران خانه خریده اید اما واقعا شرایط ، قیمت و کیفیت زندگی در مثلا خیابان فرشته و اسلامشهر یکی است؟

پس حتما توصیه اول را جدی بگیرید و خودتان از نزدیک زندگی و فرهنگ و امکانات مناطق مختلف استانبول را لمس کنید

در این مقاله سعی می کنیم به سه سوال اصلی پاسخ دهیم.

آیا خرید خانه در ترکیه مناسب من است؟

چه زمانی خانه بخرم؟

کجا خانه بخرم؟

آیا خرید خانه انتخاب درستی برای شماست؟

بیایید خرید خانه در استانبول را با اجاره کردن خانه مقایسه کنیم. با اجاره خانه شرایطتتان انعطاف بیشتری دارد اما پولی را که برای اجاره می‌پردازید در حقیقت از جیبتان می‌رود و جایی ذخیره نمی‌شود. از طرفی خرید‌خانه از لحاظ مالی به صرفه‌تر است اما جابه‌جایی را خیلی مشکلتر می‌کند. برای مقایسه می‌توان هزینه ماهانه را در نظر گرفت. اگر هزینه ماهانه‌ای که برای اجاره می‌پردازید بیشتر یا مساوی هزینه ماهانه‌آی است که برای بازپرداخت وام و هزینه‌های ماهانه منزل شخصی‌تان است،‌ بهتر است اقدام به خرید خانه کنید.

سایتهای زیادی مانند hurriyet emlak  و Sahibinden.com هستند که از آن‌ها می‌توانید قیمت‌ خانه‌ها و اجاره‌ها را مقایسه کنید. اجاره متوسط یک خانه ۱۰۰ متر مربعی در استانبول در سال ۲۰۱۷ برابر ۲۲۰۰ لیر بوده است. به این مبلغ باید هزینه شارژ ساختمان را نیز اضافه کنید. هزینه شارژ نسبت به نوع آپارتمان متفاوت است. قیمت متوسط یک منزل مسکونی با همین شرایط ۴۸۰۰۰۰ لیر است که برابر ۱۸ سال اجاره همان خانه است.

تا آن جا که می‌دانیم تا ۸۰ درصد مبلغ یک منزل مسکونی را می‌توان وام گرفت که برای مبلغ بالا ۳۸۴۰۰۰ لیر می شود که اگر بازپرداخت ده ساله را برای این خانه در نظربگیریم مقدار بازپرداخت وام برای هر ماه حدود ۶۰۰۰ لیر می‌شود که نسبت به اجاره پرداختی مبلغ قابل توجهی است.

بنابراین سوال آیا خانه بخرم را می‌توان به این صورت هم مطرح کرد که آیا داشتن یک منزل مسکونی در استانبول و امنیتی که به ارمغان می‌آورد ارزش دو برابر کردن هزینه ماهانه‌ام را دارد؟

چه زمانی خانه بخرم؟

زمان خرید خانه در استانبول برای شما بیش از هرچیزی به شرایط مالی‌تان و برنامه‌ریزی درازمدتتان بستگی دارد. اما باید شرایط بازار را هم در نظر اشد. قیمت ملک هم مانند دگیر اجناس در بعضی زمان‌ها بالاتر و در بعضی زمان‌ها پایین‌تر است. اگر قصد نگاه داشتن خانه را داشته باشید شاید کمی اضافه شدن قیمت روی انتخابتان تاثیری نگذارد اما اگر خانه را برای سرمایه گذاری می خرید و می‌خواهید ۵ یا ۱۰ سال دیگر بفروشید احتمالاً تغییرات قیمت ملک برایتان مهم باشد. قطعاً‌ نمی‌خواهید پنج سال دیگر خانه‌تان را ارزانتر از مبلغی که اکنون برایش داده‌اید بفروشید.

از طرف دیگر از سال ۲۰۱۰ به این طرف قیمت خانه‌ها رو به افزایش بوده است و این دوره‌های افزایشی گاهی تا ۱۸ سال هم ادامه پیدا می‌کند. مساله دیگری هم که باید در نظر داشت نرخ سود تسهیلات است. این نرخ که توسط دولت تعیین می‌شود بازپرداخت وام شما را تعیین می‌کند. زمانی که اقتصاد قوی و در حال رشد است نرخ‌ها بالاست و سخت تر وام داده می‌شود اما زمانی که اقتصاد ضعیف‌تر و روبه افول است نرخ سود سپرده‌ها پایین آورده می‌شود تا افراد بیشتری ترغیب به خرید خانه شوند.

کجا خانه بخرم؟

همه ما می‌خواهیم نزدیک به محل کار یا دانشگاه‌مان زندگی کنیم. یا اینکه در مناطق بالای شهر منزل داشته باشیم. اما همواره باید تمام انتخاب‌ها را قبل از تصمیم‌ نهایی در نظر داشت. مثلاً اگر یک خانه نزدیک مترو داشته باشید ممکن است از لحاظ اقتصادی از خانه‌ای که در منطقه پر ترافیک و دور از ایستگاه‌های مترو است باشد. یا اینکه اگر اتوموبیل دارید شاید یک خانه که در منطقه‌ای دور از مترو است هم مناسبتان باشد. گاهی قیمت‌های خانه‌های نزدیک مترو نسبت به مزیتی که مترو ایجاد می‌کند خیلی بالاست.

محله هم در قیمت منزل خیلی تاثیر دارد. فرهنگ مردمی که در یک محله زندگی می کنند،‌ امکانات محله، دسترسی و جمعیت آن روی قیمت خانه‌های آن محله تاثیر به سزایی دارند.

خرید خانه در ترکیه

اعتماد به فروشنده ملک

در سالهای اخیر شاهد افزایش تقاضای خرید ملک در شهرهایی مانند آنتالیا، آلانیا و استانبول توسط ایرانیان هستیم. .با خرید ملک در ترکیه اقامت کوتاه مدت به افراد خارجی تعلق می گیرد. در مورد خرید ملک بایستی به موارد مهمی در طول خرید توجه کنید، چرا که عدم آگاهی از قوانین و اعتماد به افراد ناشایست از نظر مادی و معنوی صدمات جبران ناپذیری در پی دارد.

هنگام خرید ملک در ترکیه حتما از پروژه هایی ملک خریداری نمایید که قبل از شما خارجیان دیگری نیز از آن پروژه ملک را خرید کرده و اقامت گرفته باشند چرا که در این پروژه ها پروسه‌های استعلامی از برخی از ادارات انجام شده و مشخص است که ملک هیچ گونه مشکلی ندارد. پس از حصول اطمینان از این موارد،  قبل از پرداخت نهایی و تسویه، یک کپی از سند را دریافت نموده و به اداره اسناد منطقه مراجعه نمایید. متصدیان مربوطه در این ادارات با توجه به یکپارچه بودن سیستم ادارات در ترکیه تنها در ظرف چند دقیقه تمام جزئیات ملک را برای شما نشریح خواهند کرد. پروسه خرید نیز در اداره اسناد انجام می گیرد و سند نیز دز همان روز و پس از تسویه به نام خریدار انتقال داده می شود. در هنگام انجام پروسه خرید یک نفر مترجم رسمی که از طرف اداره اسناد تایید شده است کلیه مراحل را به انگلیسی ترجمه می کند.

مدارک لازم برای اعطای سند قطعی شامل پاسپورت، چهار قطعه عکس، شماره مالیاتی یا همان ورگی نومارسی، هزینه مربوط به سند که توسط خریدار پرداخت می‌شود و هزینه ی مترجم رسمی هستند. هزینه ی مالیاتی ملک برای خارجی ها حذف شده است و دقت نمایید که در هنگام خرید ملک هزینه ا ی بابت این کار از شما دریافت نگردد.

بعد از دریافت سند با مراجعه به اداره امنیت می توانید نسبت به اخذ اقامت کوتاه مدت اقدام نمایید.

روال گفته شده در مورد خرید ملک مختص پروژه های آماده است و شامل پروژه های پیش فروش یا اقساطی نمی شود.لذا برای خرید از این گونه پروژه ها با توجه به شرایط و مقررات موجود،  دقت و آگاهی بیشتری مورد نیاز است.

نکته ی مهم دیگر در رابطه با خرید ملک و اخذ اقامت ترکیه شرط ارزش ملک است که در سالهای اخیر در ترکیه، تنها با خرید ملک به ارزش حداقل یک میلیون دلار اقامت کوتاه مدت به افراد خارجی داده می شد که البته این قوانین در سال 2018 تغییر کرده که در مطالب بعدی اطلاعات بروز شده آن در اختیار شما قرار داده خواهد شد


به این مطلب بر اساس مفید بودن امتیاز بدهید

امتیاز کاربران: 3.78 ( 2 رای)
بوم نقاشی
برچسب ها
مشاهده بیشتر

کارشناس ترکیش یار

مطالب سایت ترکیش یار بر اساس جدیدترین قوانین کشور ترکیه و اطلاعات وکلا و شرکت های فعال در ترکیه جمع آوری و ارائه شده است

نوشته های مشابه

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of

همچنین ببینید

بستن
بستن
بستن