اقامتتجربه زندگیمهاجرت

روش و هزینه های بیمه شدن در ترکیه

شرایط بیمه درمانی در ترکیه

بیمه در ترکیه

 

ترکیه کشوری است که در چند سال اخیر روند رشد صعودی را در بسیاری از زمینه ها طی کرده است که از جمله ی آن ها می توان به بهبود شرایط اقتصادی، پیشرفت چشم گیر دانشگاه ها و سطح تحصیلی، پیشرفت صنایع، پیشرفت پزشکی و… اشاره کرد. بر همین اساس خدمات درمانی و سلامت در ترکیه نسبت به بسیاری از کشورهای منطقه از پیشرفت چشم گیری برخوردار است و به همین دلیل بعضی از ایرانیان ترجیح می دهند برای بهره‌مندی از خدمات سلامت و پیگیری روند درمان، به کشور ترکیه مراجعه کنند.

بیمه ی درمانی در ترکیه، یکی از عواملی است که هزینه های درمانی را تا حدی کاهش می دهد و منجر به سهولت در روند درمانی می شود. در حال حاضر با توجه به قانون جدید کشور ترکیه همه ی شهروندان این کشور باید بیمه شوند و اتباع خارجی که به هر صورتی قصد اقامت در این کشور را دارند باید از طریق یکی از شرکت های ترکیه نسبت به دریافت بیمه اقدام کنند.

در این مطلب قصد داریم درباره ی نحوه دریافت بیمه درمانی در ترکیه برای اتباع خارجی و مزایایی که می تواند با خود به همراه داشته باشد، صحبت کنیم. پس اگر قصد مهاجرت و اقامت در ترکیه را دارید در ادامه ی مطلب با ما همراه باشید.

انواع بیمه ی درمانی در ترکیه

 

شرایط اخذ بیمه در ترکیه

بر اساس قانون ترکیه، دولت ترکیه موظف به بیمه کردن همه ی شهروندان این کشور است و همه ی شهروندان ترکیه باید بتوانند از خدمات درمانی به صورت رایگان یا با هزینه ی کم برخوردار شوند. همچنین کلیه ی اتباع خارجی که قصد اقامت دائم یا موقت در ترکیه را دارند باید خود را بیمه کنند تا بتوانند در این کشور اقامت داشته باشند و مانند شهروندان عادی از خدمات درمانی استفاده کنند.

بنابراین اگر شما به هر طریقی اعم از تحصیلی، سرمایه گذاری، ثبت شرکت، کار، ازدواج، شرکت در کلاس های تومر، توریستی و… قصد اقامت در کشور ترکیه را داشته باشید، برای این که بتوانید اقامت خود را تمدید کنید حتماً نیاز به بیمه دارید.

اتباع خارجی به دو صورت می توانند تحت پوشش بیمه قرار گیرند که در ادامه درباره ی آن توضیح می دهیم.

1- بیمه ی دولتی توسط شرکت های خصوصی: این روش مختص افرادی است که در ترکیه شرکت ثبت کرده اند یا سرمایه گذار یک شرکت هستند و یا در یک شرکت ترک مشغول به کار هستند در این صورت کارفرما با پرداخت حق بیمه ی سالیانه می تواند برای شخص متقاضی بیمه ی دولتی دریافت کند.

 

2- بیمه ی خصوصی توسط شرکت های خصوصی: این روش رایج ترین راهی است که بسیاری از ایرانیان برای بیمه شدن استفاده می کنند؛ بنابراین اگر شما به هر طریق دیگری غیر از سرمایه گذاری و کار به ترکیه مراجعه کنید باید از این طریق نسبت به دریافت بیمه اقدام کنید.

در این روش شما باید به یکی از شرکت های بیمه خصوصی در کشور ترکیه مراجعه کنید و با توجه به نرخ مصوب و نوع بیمه ی انتخابی، پس از پرداخت هزینه بیمه می شوید.

 

شرایط اخذ بیمه برای دانشجویان خارجی در کشور ترکیه

انواع بیمه ها در ترکیه

یکی از راه های اخذ اقامت در ترکیه که اتفاقاً بسیار هم پر طرفدار است، ادامه تحصیل در کالج ها و دانشگاه های ترکیه و اخذ اقامت از این طریق است. از آنجایی کهدانشگاه های ترکیه از سطح علمی مطلوبی برخوردارند و بسیاری از آن ها در رنکینگ های جهانی جایگاه های خوبی دارند، در چند سال اخیر مورد توجه ایرانیان بسیاری قرار گرفته اند.

همان طور که پیش تر نیز اشاره شد، برای اقامت در ترکیه به هر روشی، چه دائم و چه موقت، باید بیمه داشته باشید و اقامت تحصیلی نیز از این قاعده مستثنا نیست.

دانشجویان خارجی برای دریافت بیمه ی درمانی باید ظرف حداکثر سه ماه از تاریخ پذیرش در دانشگاه، به سازمان تأمین اجتماعی یا مرکز تأمین اجتماعی استان محل تحصیلشان مراجعه کنند و نسبت به دریافت بیمه ی درمانی اقدام کنند.

هزینه ی بیمه ی درمانی برای دانشجویان معادل یک سوم حداقل حقوق برای 30 روز متوالی است که پس از پرداخت این مبلغ توسط دانشجو کلیه ی هزینه های درمانی دانشجو توسط شرکت بیمه گر پرداخت می شود و علاوه بر آن اجازه ی اقامت موقت دانشجو در کشور ترکیه صادر می شود.

همچنین لازم به ذکر است که بسیاری از دانشگاه های ترکیه خدمات درمانی مطلوبی را به دانشجوهایشان ارائه می دهند و درمان های ساده و سرپایی در مراکز درمانی دانشگاه به صورت رایگان انجام می شود.

هزینه ی بیمه های درمانی در ترکیه

خدمات بیمه در ترکیه

هزینه ی بیمه های درمانی در ترکیه با توجه به نوع بیمه متغیر است، اما بر طبق قانون این کشور افراد زیر 17 سال و بالای 65 سال رایگان بیمه می شوند و هزینه ای پرداخت نمی کنند.

اما همه ی افرادی که در این بازه ی سنی قرار نمی گیرند، موظف به پرداخت حق بیمه ی سالیانه هستند که به طور معمول از 400 لیر برای افراد بین 18 تا 23 سال شروع می شود و برای افراد تا 65 سال گاهی تا 3000 لیر می رسد.

در صورتی که برای ادامه ی روند درمان به مراکز درمانی ترکیه مراجعه کنید بر اساس نوع بیمه 10 تا 40 درصد از هزینه های درمانی را شما می پردازید و مابقی را بیمه متقبل می شود. ذکر این نکته ضروری است که بعضی از بیمه ها صد در صد هزینه های درمانی را متقبل می شوند که مسلماً حق پرداخت بالاتری را نسبت به گونه های دیگر دارند.

همچنین در صورتی که بیماری حادی نداشته باشید، می توانید با مراجعه به پزشکان مستقر در داروخانه ها به صورت کاملاً رایگان ویزیت شوید و داروهای خود را دریافت کنید.

‌تمامی افرادی که قصد اقامت هرچند کوتاه مدت در ترکیه را دارند بایستی خود را در این کشور بیمه کنند، چراکه هزینه مداوا و خدمات پزشکی حتی سرپایی در ترکیه به نسبت ایران به صورت آزاد بسیار بالا است. علاوه بر این، کسانی‌که برای اخذ ویزای کوتاه مدت اقدام می کنند برای گرفتن حق اقامت بایستی حتما بیمه شده باشند.

دفاتر خصوصی متعددی این کار را انجام می دهند و بیمه های خصوصی یکساله از 300 لیر الی 3000 لیر با موارد شمول مختلف این کار را انجام می‌دهند. هزینه‌ی بیمه برای رده‌های سنی و شغلی مختلف، متفاوت است. برای مثال اغلب دانشگاه‌های دولتی با هزینه ی 600 لیر، سالیانه دانشجوهای خود را بیمه می کنند. در این میان چیزی که بسیار اهمیت دارد و اکثراً دانشجوهای تازه ورود از آن بی خبرند این است که تمامی دانشجوهای خارجی در طول سه ماه اول دانشجویی حق استفاده از بیمه ی دولتی خود کشور ترکیه (SGK)  را دارند و این بیمه مزایای زیادی برای دانشجویان از لحاظ هزینه و دریافت خدمات درمانی دارد. برای اطلاع از شرایط دریافت این بیمه کافیست به نزدیکترین (sosyal güvenlik kurumu )یا مرکز بیمه تامین اجتماعی محل زندگی خود مراجعه کنید.

هزینه بیمه دولتی در ترکیه برای افراد واجد شرایط در حدود 1000 لیر سالانه می‌باشد و کسانی‌که از بیمه دولتی ترکیه استفاده می کنند حق استفاده رایگان از تمامی بیمارستان های دولتی ترکیه را دارند. دانشجویانی که اجازه اقامت خود را دریافت نکرده اند می توانند با مراجعه به مرکز بیمه عمومی محل تحصیل یا زندگی ثبت نام خود را انجام و نام خود را در سیستم بیمه ی دولتی رزرو کنند تا بعد از اخذ اجازه اقامت با واریز وجه و تکمیل پرونده و ورود شماره ملی خارجی خود از امکانات بیمه ی دولتی استفاده کنند.

افراد خارجی که به روشی غیر از اقامت دانشجویی یا کاری در ترکیه ساکن شده اند بایستی از طریق شرکت های خصوصی اقدام به دریافت بیمه کنند. شرکت های خصوصی بیمه در ترکیه زیاد هستند ولی معروفترین شرکتها عبارتند از:ALYANZ-SOMPO-GUNES TURK NIPPON-RAY-DOGA.

هر کدام از این شرکت ها برای خدمات تحت پوشش خود هزینه های متفاوتی برای یکسال دریافت می کنند. برای مثال شرکت آلیانز یکی از بهترین شرکت های بیمه ی بخش خصوصی است و هزینه ی آن به نسبت بقیه ی شرکت ها بالاتر است در این میان بیمه های سومپو و نیپو هم جز گزینه های خوب و معقول برای دریافت بیمه هستند.

برای مثال هزینه ی بیمه ی سومپو

برای افراد 18-25 سال 145 لیر،

افراد 26-30 195 لیر،

31-35 سال 209 لیر،

36-40 سال 235 لیر،

41-45 سال 309 لیر،

46-50 سال 310 لیر،

51-55 سال 410 لیر،

56-60 سال 570 لیر است.

برای دریافت اجازه اقامت نوع بیمه اهمیتی ندارد ولی مدت اجازه اقامت درخواست کنندگان بر اساس تاریخ شروع و پایان بیمه ی در اداره امنیت تنظیم میشود. اداره امنیت برای اجازه اقامت از نوزدان و افراد سالخورده بیمه درخواست نمی کند.

 

 مزایای بیمه شدن در ترکیه

مزایای بیمه ترکیه

بیمه شدن در ترکیه علاوه بر اینکه می تواند اقامت در این کشور را برای شما تضمین کند، مزایای درمانی بسیاری دارد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.

بیمه ی درمانی خدمات زیر را پوشش می دهد:

1- درمان های سرپایی

2- هزینه های بستری شدن در بیمارستان

3- خدمات ارائه شده در بیمارستان مانند اتاق عمل، بی هوشی، آزمایشگاه، رادیولوژی و…

4- شیمی درمانی، پرتو درمانی و دیالیز

5- هزینه های پیوند اعضا

6- درمان های دندان پزشکی و جراحی بینی که در اثر حادثه یا تصادف ایجاد شده باشد

7- کلیه آزمایش‌های میکروب شناسی و پاتوبیولوژی

9- رادیولوژی و تصویر برداری

10- ام آر آی

11- هزینه ی بستری شدن در بخش های مراقبت های ویژه

12- هزینه های دارو

13- ویزیت پزشک و کلیه آزمایش‌های لازم برای تشخیص و یا جلوگیری از بیماری ها

 نتیجه گیری

از آنجایی که ترکیه در چند سال اخیر به یکی از مراکز مهاجرتی بسیاری از ایرانی ها تبدیل شده است، لازم دیدم در این مطلب به نحوه ی بیمه شدن و بهره‌مندی از خدمات بیمه های درمانی که از جمله شرایط اصلی اخذ اقامت در ترکیه است، بپردازیم.

در صورتی که مایل به اقامت در ترکیه چه از نوع دائم و چه از نوع موقت باشید، باید ظرف مدت حداکثر سه ماه از آغاز اقامت تان نسبت به دریافت بیمه ی درمانی در این کشور اقدام کنید؛ که هم می تواند از نوع بیمه ی خصوصی باشد و هم از نوع بیمه ی دولتی. بیمه ی دولتی برای سرمایه گذاران خارجی و افرادی که در ترکیهمشغول به کار هستند، امکان پذیر است.

در پایان ذکر این نکته ضروری است که در انتخاب نوع بیمه و شرکت بیمه شونده، دقت کنید تا بتوانید از حداکثر خدمات ارائه شده از طریق بیمه ها بهره‌مند شوید.

 


به این مطلب بر اساس مفید بودن امتیاز دهید

امتیاز کاربران: 4.65 ( 2 رای)
بوم نقاشی
برچسب ها
مشاهده بیشتر

مدیریت

سایت ترکیش یار زمینه بررسی و ارتباط مستقیم شما را با شرکت ها و خدمات دهنده های مختلف در کشور ترکیه فراهم میکند که با کمترین هزینه بیشترین بازدهی را داشته باشید

نوشته های مشابه

2
دیدگاه بگذارید

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
کارشناس ترکیش یارعباس مهدوی Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
عباس مهدوی
Guest
عباس مهدوی

آیا شرکت بیمه bereket sigorta در ترکیه جزء شرکت های معتبر بیمه ای می باشد؟

کارشناس ترکیش یار

بله جزو شرکت های بیمه معتبر است

بستن
بستن